תיקנים

בישראל נפוצים 4 מינים של תיקנים (מקקים, ג'וקים):

  1. תיקן אמריקאי
  2. תיקן גרמני
  3. תיקן הפסים החום
  4. תיקן מזרחי.

התיקן האמריקאי הוא הג'וק החום הקלאסי שאנחנו כל כך נגעלים ונרתעים ממנו. הוא חי בביוב ובשאר מקומות לחים וחמים. אורכו של התיקן האמריקאי יוכל להגיע עד 5 ס"מ. הזכרים וגם הנקבות מסוגלים גם לעוף או לרוץ מהר מאוד. הם מופיעים בעיקר בימי הקיץ החמים. 

תיקן גרמני הוא קטן יותר (עד 2 ס"מ) בצבע חום בהיר. כמו האמריקאי גם הוא מהיר ומעופף. התיקן הגרמני חי בבתי מגורים תוך התרכזות במטבח בקרבת מצרכי מזון. ניתן למצוא אותו בארגזי קרטון, המזווה, מתחת לתנור במטבח ואפילו בתוך מכשירי חשמל. יש לזהות איזה תיקן קיים אצלכם בבית כדי שהמדביר ידע באיזה הדברה להשתמש. לא כל התיקנים מודברים באותה צורה וחומרים..

תיקן הפסים בחום הוא תיקן קטן (עד 1.5 ס"מ), ניתן למצוא אותו בבתי מגורים, בארונות, מגירות ובספריות. הזכר מסוגל לעופף, הנקבה אינה מסוגלת. תיקן מזרחי דומה מאוד לתיקן האמריקאי אך מעט קטן יותר, הוא נפוץ בעיקר באזור השפלה.

איך מבצעים הדברת תיקנים?

התיקן אינו רק מפגע הגורם לגועל אלא הוא מעביר מחלות קלאסי בגלל שהוא חי בביוב ומפריש את צואתו על גבי המאכלים במטבח ובמזווה ומפזר חיידקים בכל מקום שהוא מגיע. הטיפול המונע כניסת התיקנים לבית מתבצע  ע"י סתימת סדקים וחריצים המשמשים למסתור, סגירת מעברים פתוחים מהביוב. התיקנים אינם אוהבים אור ולכן חשיפה לשמש של מקומות המסתור שלהם תרחיק אותם. וכמובן ניקיון הוא אמצעי חשוב ביותר להרחקתם.

Open chat
דילוג לתוכן