יתושים

היתושים שייכים למשפחת הטפילים מוצצי דם. בישראל קיימים 45 זנים של יתושים מתוך כ-3,000 זנים מוכרים של יתושים. היתושים הזכרים הבוגרים ניזונים מצוף של פרחים, הנקבות ניזונות גם מדם של בעלי חיים ובני אדם בכדי לקבל את החלבונים הדרושים ליצירת ביצים. לנקבת היתוש יש חוש ריח מפותח מאוד, היא מצליחה לזהות בקלות את הפחמן הדו חמצני שמתנדף במהלך השינה, את החומרים הנמצאים בזיעה ואת חום הגוף. הזיהוי של גורמים אלה מאפשרים לה למצוא את הדרך אלינו ומשם לעקיצה ומציצת הדם הדרך קצרה מאוד. היתושים מטילים ביציהן במים עומדים, כמו שלוליות, ביצות, אגמים, נהרות וחופים.

כאמור נקבת היתוש הינה מוצצת הדם תוך כדי העקיצה. עקיצת יתוש מגרדת ומציקה לפרקי זמן שונים בהתאם לרגישויות שלנו. הגרוד נגרם עקב הצורך של היתוש לדלל את הדם כדי להקל על המציצה. לכן היתוש מזריק חומר נוגד קרישה המוחדר אל מקום העקיצה. עקיצות של יתושים עלולות להעביר מחלות מסוכנות.  בכל רחבי העולם מוקדש מאמץ רב לצמצום כמות היתושים והרחקתם מאזורי המגורים של האדם. 

הדברה של יתושים – האם זה אפשרי?

כדי להיפטר מיתושים במקום המגורים יש לפעול לייבוש מאגרים של מים במרתפים, גינות, מחסנים, גגות מיד עם היווצרותם. תשתיות ביוב לקויות הן בית גידול פורה ליתושים. עציצים ואדניות על אדן החלון, בריכה רדודה בחצר מהוות מקום פוטנציאלי לדגירת יתושים.

את היתושים יש להדביר במספר טכניקות

  1. באמצעות ריסוס בכל מקום הן עלולים לדגור: בגינת הבית, לאורך בריכות ובצמחייה הסמוכה למאגרי מים. 
  2. שימוש בשמנים היוצרים שכבת שמן על פני המים ומונעים מזחלי היתושים להתפתח.
  3. הדברה ביולוגית ושימוש בדגי גמבוזיה הניזונים מאצות וחרקי מים.
Open chat
דילוג לתוכן