טרמיטים

הטרמיטים חיים בקינים מתחת לפני האדמה במושבות תת קרקעיות. עומק הקינים שלהם מגיע עד 5 מטרים. בדומה לנמלים, גם הטרמיטים מתרבים רק ע"י המלך והמלכה. הם מקננים גם על עצים. הם ניזונים מעץ ומוצריו והם בעלי יכולת לכרסם כמויות אדירות של עץ. הטרמיטים מסבים נזקים רבים באמצעות כרסום. הם מכרסמים משקופים, רהיטי עץ, בתי עץ, נייר וקרטון.

איך מזהים קיומם של טרמיטים בבית?

הטרמיטים דומים לנמלה ארוכה עם או בלי כנפיים. סימנים להמצאות טרמיטים בסביבה הם: תעלות בוץ על קירות, משקופים עם תעלות חלולות או נסורת בסביבת משקופים מעץ. 

הדברת טרמיטים

שתי שיטות עיקריות משמשות להדברת טרמיטים :

  1. תחנות האכלה מורעלות
  2. שיטת הקידוחים.

השיטה הראשונה היא המומלצת יותר להדברת טרמיטים. מציבים תחנות האכלה המשמשות פיתיון לטרמיטים, הטרמיטים מגיעים אל תחנות ההאכלה, אוכלים מתחנת האכלה ולוקחים עמם רעלים אל תוך הקן. בשיטה זו אין צורך בקידוחים וגרימת נזקים למבנה.

בשיטה השנייה מבצעים קידוחים בתוך הבית ובאזורים נגועים בטרמיטים בסביבת הבית,  מחדירים חומרים רעילים לטרמיטים אל הקרקע. החומרים הרעילים נדבקים אל הטרמיטים, מגיעים אל הקן ומשמידים אותו.

מה ההבדל בין טרמיטים לבין נמלים? לכאורה טרמיטים דומים לנמלים, אך קיים הבדל במעטפת החיצונית של גופם צבען של הנמלים כהה ואלו הטרמיטים בהירים. הטרמיטים רגישים לאור השמש ולכן הם מסתתרים מתחת לפני הקרקע. מבחינה גנטית הטרמיטים דומים יותר לתיקנים מאשר לנמלים. בישראל קיימים שמונה סוגים של טרמיטים המתגוררים בקרקע ושני סוגי טרמיטים המתגוררים בתוך עץ.

Open chat
דילוג לתוכן