חולדות ועכברים

חולדות ועכברים הם מכרסמים העשויים להיות מטרד קשה לסילוק ואף מסוכן.
המכרסמים הביתיים כוללים שלושה סוגים:
⦁ חולדת החוף
⦁ חולדה מצויה (חולדת העליות)
⦁ עכבר מצוי

קיומם של המכרסמים בסביבה גורמת למטרדים כמו חיסול המזון בארונות המטבח, לכלוך, נזק לכבלי חשמל, פחד מפני התקלות בבעלי חיים אלה בבית. הגעת המכרסמים לסביבה מסוימת מעידה על מצב תברואתי לקוי.

חולדות
חולדות מפיצות מחלות קשות ומסוכנות לאדם. שני סוגי מחלות לדוגמה הם דבר ןמוריני.
⦁ דבר – מועבר באמצעות חיידק החודר לעור ע"י מגע או נשיכה של חולדה.
המחלה גורמת לדלקות, התנפחות בלוטות הלימפה ושטפי דם, ובשלב מתקדם היא חודרת לריאות ועלולה להסתיים במוות.
⦁ טיפוס  –  מועבר מחולדות נגועות באמצעות פרעוש החולדה. המחלה חודרת לגוף במגע עם גללי פרעוש החולדה – דרך שריטות בעור או הגירוד שלאחר עקיצת הפרעוש.  המחלה גורמת לכאבי ראש, צמרמורות, שטפי דם וחום גבוה שעשויים להמשך זמן רב.
סכנות נוספות הקיימות כאשר מכרסמים אלה נמצאים בסביבה כוללים נשיכות ופציעת תינוקות, קשישים וחולים חסרי ישע.

עכבר מצוי
העכברים אותם אנו עלולים לראות בתוך הבית הם עכברים מצויים המוצאים להם מקומות מסתור בתוך המזווה, במחסן, בחורים בקירות, מאחורי רהיטים. החתולים והציפורים עשויים לצוד אותם. השיניים של העכבר חדות מאוד ומסוגלות לכרסם כמעט כל חומר קשיח. העכבר גורם באמצעות השיניים לנזקים למבנה ורכוש, עכברים נוטים לכרסם חוטי חשמל, מערכות השקיה ורהיטים. הימצאות של עכברים בבית מובילה למפגע תברואתי, העכברים עלולים לגרום למחלות המועברות ע"י חיידקי סלמונלה, קולי, גורמים מזהמים ושאר מחלות. עכבר הבית ועכבר השדה מהווים נשאים של מחלות מסוכנות לבני אדם.
חולדת החוף
חולדת החוף מכונה גם חולדת ביוב. הביוב הוא מקום הקינון של החלודה. חולדות מתפשטות אל כל אזורי העיר ומגיעות גם אל הבתים תוך תנועה בתעלות הביוב. חלודת החוף יודעת לחיות גם לבדה וגם בקבוצות, היא נוהגת לחפור מחילות לטובת מסתור והמלטה. מבנה הגוף שלה יחסית גדול. הפרווה שלה בצבע אפור-שחור. החולדה בעלת כושר הישרדות גבוה, קשה לאתר אותה, לתפוס אותה ולסלק אותה ממקום הקינון שלה. מפגש עם חולדה מעורר בנו חלחלה. החולדות נושאות מחלות וגורמים מזהמים מסוכנים לבני אדם ולבעלי חיים אחרים. החולדה היא שחיינית מצוינת ובשל כך היא עלולה לחדור לבית דרך האסלה. היא אוכלת הכול וגורמת נזקים משמעותיים. 
חולדות יש למגר במהירות האפשרית ומידית. הן מהוות סכנה ממשית.

Open chat
דילוג לתוכן